Himalaya tuzlarının rengi, hafif bir pembeden, turuncumsu bir renge kadar uzanabilir ve bu renk tonu mineral konsantrasyonunun bir sonucudur. Bu tuz bloğunun ortasında hem ışık hem de ısı yayan bir ampul bulunur. İçerisine lamba konulmazsa hiçbir şekilde aydınlatma yapamaz, yalnızca bir parça tuz olarak kalır.

Tuz higroskopiktir, yani su moleküllerini kendine çeker. Büyük bir tuz parçası olan Himalaya tuz lambasının su moleküllerini çekerek çalıştığı düşünülmektedir. Bu moleküller ayrıca küf, bakteri ve alerjenler gibi hava kirleticilerini de taşıyabilir. Moleküller tuz lambası ile temas ettiğinde ise, kirliliğin tuza hapsolduğu düşünülüyor. Lamba tuzu ısıttığı için tuz kurur ve bu döngünün sürekli tekrar edebilir.

Tuz lambasının ışıltısına bakmak sakinleştirici olabilir. Bugüne kadar, Himalaya tuz lambası üzerine odaklanan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Fakat diğer tuz araştırmaları ve kullanan pek çok kişinin yorumu gerçekten yararlı olabileceği gösteriyor.

Akciğer Enstitüsüne göre genel olarak tuz şu özelliklere sahiptir: Antibakteriyeldir, antienflamatuvardır, mukozayı gevşetir ve mukusiliyer taşınımı hızlandırır, patojeni giderir (yani havadaki polen), IgE düzeyini düşürür (bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı).

Himalaya Tuzu Bilgileri

Comments are disabled.